Bij het tv-programma ‘Heel Holland Bakt’, bakten ze koekjes van een roerdeeg. Dit is een deeg waar weining lucht in zit. Daarom roer je het door met een lepel, in plaats van het luchtig te kloppen met een mixer. Ik moet zeggen, ik had hier nog nooit van gehoord. Even googlen leverde mij recepten op met Zeeuwse bloem. Dit had ik niet in huis, dus heb ik een deeg gemaakt van enkel bloem. Om de koekjes te versieren heb ik er nog wat chocolade op gedaan. Het zijn kleine verfijnde knapperige koekjes geworden.
Bereidingstijd: 20 minuten (+ 15 minuten oven)
Ingrediënten (30 koekjes)
- 40 gram poedersuiker
- 75 gram roomboter
- 100 gram bloem
- 1 eiwit
- snufje zout
- zakje vanillesuiker
- 30 gram pure chocolade
Benodigdheden
- keukenweegschaal
- mengkom
- lepel
- bakpapier
- potlood
- spuitzak met spuitmondjes
- steelpannetje
- kommetje (voor het au bain-marie smelten van de chocolade)
Bereiding
Teken op een vel bakpapier de vorm die je wilt gaan spuiten. Ik heb de vorm van het bekende eikenblaadje gebruikt (zie afbeelding). Keer je vel om zodat het potlood onder ligt en leg het vel op je bakplaat. Verwarm de oven voor op 160 graden (heteluchtoven).
Voor het maken van het deeg roer je de boter, poedersuiker en vanillesuiker tot een mengsel. Ik heb de boter eerst 20 seconden in de magnetron verwarmt zodat deze goed roerbaar was. Vervolgens voeg je de bloem, het zout en het eiwit toe. Roer dit goed door zodat er een mooi glad deeg ontstaat. Nu kun je gaan spuiten. Doe het deeg in een spuitzak. Ik koos voor een klein rond spuitmondje. Zo kun je nauwkeurig spuiten en krijg je hele kleine verfijnde koekjes. Spuit het deeg op het bakpapier volgens de vorm die je getekend hebt. Bak de koekjes in 15 minuten gaar en goudbruin.
Laat de koekjes afkoelen. Tempereer de chocolade door 20 gram chocolade au bain-marie te smelten. Roer door de gesmolten chocolade de resterende koude chocolade. Blijf roeren totdat de koude chocolade ook gesmolten is en de chocolade begint in te dikken. Maak van bakpapier een spuitzakje en vul deze met dechocolade. Trek lijntjes over de koekjes en laat de chocolade afkoelen.